KRÓNIKUS FÁJDALOM

This page is part of the Hungarian version of the PanCare PLAIN summaries about late effects and recommendations for long-term follow-up care for survivors of childhood, adolescent, and young adult cancer. Click here, to visit the English PLAIN summaries.

Krónikus fájdalom

A daganatos betegség kezelése során Ön is tapasztalhatott fájdalmat. Ennek oka, hogy a daganatok és a kezelések károsíthatják vagy nyomhatják az idegeket, a csontokat vagy a szerveket. A terápia után a sérülés általában begyógyul és a fájdalom elmúlik. Az átmeneti fájdalmat akut fájdalomnak nevezzük.

Egyes gyógyultaknál a daganat vagy a daganatellenes kezelés okozta fájdalom azonban nem múlik el. A tartósan fennálló és nem múló fájdalmat krónikus fájdalomnak nevezzük.

A krónikus fájdalmat okozhatja a csontok, ízületek vagy idegek sérülése, amely nem gyógyul, de előfordul, hogy a sérülés meggyógyul, a fájdalom mégsem múlik el. Ezenkívül, ha a kezelés mellett amputáción is átesett, utána szenvedhet fantomfájdalomban. Ebben az esetben kérjük, beszéljen orvosával!

Nagyobb-e számomra a krónikus fájdalom kockázata?

Bárki, beleértve azokat is, akik soha nem részesültek daganatellenes kezelésben, tapasztalhat krónikus fájdalmat, de a daganatellenes kezelések növelhetik a krónikus fájdalom kialakulásának kockázatát.

Melyek a krónikus fájdalom gyanújelei és tünetei?

Vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy krónikus fájdalmai lehetnek. Ha jelenleg nem is tapasztalja ezeket, fontos, hogy tisztában legyen velük, arra az esetre, ha a jövőben kialakulnának.

A következő típusú tartós fájdalmak arra utalhatnak, hogy krónikus fájdalma van:

  • olyan fájdalom, amely korlátozza Önt a mindennapi tevékenységeiben,
  • olyan fájdalom, amely megakadályozza a rendszeres testmozgásban,
  • a pihenést és alvást korlátozó fájdalom,
  • fájdalom, amely aggasztja vagy szomorúvá, zaklatottá, szorongóvá vagy tehetetlenné teszi,
  • nem múló fájdalom,
  • idővel rosszabbodó fájdalom,
  • új vagy más jellegű fájdalom.

Ha a fenti fájdalomtípusok bármelyikét tapasztalja, kérjük, forduljon háziorvosához vagy utángondozó szakorvosához!

Nagyobb számomra a krónikus fájdalom kockázata. Milyen vizsgálatokra van szükségem és mikor?

Ha Önnél nagyobb a krónikus fájdalom kockázata, akkor ajánlatos legalább 5 évente felkeresni háziorvosát vagy a nyomon követésért felelős szakorvosát. Ők megkérdezhetik, hogy tapasztalt-e (krónikus) fájdalmat.

Mi történik, ha krónikus fájdalmaim vannak?

Ez attól függ, hogy mi a fájdalom oka, és milyen erős fájdalmat tapasztal. Szerencsére számos módja van a krónikus fájdalom kezelésének. A krónikus fájdalom kezelhető gyógyszerekkel (fájdalomcsillapítókkal), testmozgással és/vagy pszichológiai támogatással (hogy segítsen jobban megbirkózni a fájdalommal).

Kérjük, beszélje meg ezeket a lehetőségeket háziorvosával vagy utángondozó szakorvosával! Az Ön számára legmegfelelőbb megoldásként beutalhatják Önt:

  • Fájdalomspecialistához (fájdalomra szakosodott orvos)
  • Fizioterapeutához (testmozgásra szakosodott egészségügyi szakember)
  • Pszichológushoz (mentális egészségre szakosodott egészségügyi szakember)

A szakember megbeszéli Önnel a különböző lehetőségeket.

Mit tehetek még?

Ha krónikus fájdalmat tapasztal, fontos, hogy odafigyeljen a mentális egészségére is! Érthető, ha a fájdalom miatt szomorúnak, zaklatottnak, szorongónak vagy tehetetlennek érzi magát. Ezek az érzések azonban nyugtalanná és feszültté tehetik, ami súlyosbíthatja a fájdalmat. Segíthet, ha megpróbál több időt tölteni olyan dolgokkal, amelyeket élvez, és amelyek kikapcsolódást nyújtanak, pl. olvasással, sétával vagy zenehallgatással. A figyelemelterelés is segíthet. Ha lehetséges, próbáljon meg aktív maradni, rendszeresen mozogni és munkába/iskolába járni.

A krónikus fájdalom megélése nehéz. A barátokkal és a családdal való beszélgetés mellett hasznos lehet a szakorvosi tanácsadás vagy a kapcsolatfelvétel támogató csoportokkal, betegszervezetekkel. A mentális egészséggel kapcsolatos további információkért kérjük, olvassa el a Mentális egészségügyi problémákról szóló irányelvet!

Bár a krónikus fájdalmat nem befolyásolja, mégis fontos az egészséges életmód. Különösen fontos a zsíros ételek fogyasztásának korlátozása. A mentális egészségre törekvés jótékony hatású lehet; az életmódjában bekövetkező apró változtatások is pozitív hatással lehetnek mind a fizikai, mind a mentális egészségére. Az egészségesebb életmódra való áttéréssel kapcsolatos további információkért olvassa el az Egészségfejlesztés című irányelvet!

Ha további kérdései vannak, vagy a tájékoztatóban szereplő információk aggasztják, forduljon háziorvosához vagy utógondozó szakorvosához!

Hol találok további információt?

A krónikus fájdalommal kapcsolatban további információkat találhat az interneten. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ezek az információk nem mindig naprakészek vagy pontosak.

Néhány további információforrás:

Ezen a weboldalon további információkat is találhat a következő témákkal kapcsolatosan:

Fontos figyelmeztetés!

Ez az összefoglaló a PanCareFollowUp „Krónikus fájdalom” című irányelvén [1] alapul, mely a különböző nemzeti iránymutatások konszenzusára épül.

A PanCare egyszerű (PLAIN) információs csoport arra törekszik, hogy pontos és teljes, a közzététel időpontjában naprakész információt nyújtson. Háziorvosánál vagy utángondozó szakorvosánál érdeklődhet, hogy ez az összefoglaló a legfrissebb információkat tükrözi-e és hogy relevánsak-e az Ön számára.

Kérjük, ne hagyatkozzon kizárólag ezekre az információkra. A legjobb, ha megfelelő szakorvos tanácsát kéri, ha kérdései vannak egy adott egészségügyi állapottal, betegséggel, diagnózissal vagy gyanújellel kapcsolatosan.

A tájékoztató eredeti angol nyelvű változatát a PanCare szervezet készítette. A magyar nyelvű fordítást és adaptációt az MGYGYT késői utánkövetési munkacsoportja végezte és teszi elérhetővé. A PanCare nem vállal felelősséget az összefoglaló lefordított változatáért. Az összefoglaló magyar változata készült a Magyar Gyermekonkológusok és Gyermekhematológusok Társasága Késői utógondozás munkacsoportja és az Érintettek Egyesület együttműködésével.

A PanCare anyagokat bárki ingyenesen használhatja, aki tájékoztatást kíván nyújtani a késői mellékhatásokról és a hosszútávú utángondozásról. Pénzügyi előny azonban nem érhető el. Minden kommunikáció során hivatkozni kell a PanCare-re, és hivatkozni kell a PanCare weboldalára.

[1] van Kalsbeek, R. et al. (2021) European PANCAREFOLLOWUP recommendations for surveillance of late effects of childhood, adolescent, and Young Adult Cancer, European journal of cancer. Available at: https://www.ejcancer.com/article/S0959-8049(21)00368-3/fulltext