FOGÁSZATI ÉS SZÁJÜREGI PROBLÉMÁK

This page is part of the Hungarian version of the PanCare PLAIN summaries about late effects and recommendations for long-term follow-up care for survivors of childhood, adolescent, and young adult cancer. Click here, to visit the English PLAIN summaries.

Fogászati és szájüregi problémák

Az egészséges száj fontos általános jóllétünk és egészségünk szempontjából. A száj fontos részei a fogak, a nyelv, az íny, a nyálmirigyek és az állkapocs. Minden fognak egy vagy több gyökere van, amelyek beágyazódnak az ínybe és az állcsontba. A kisgyermekeknek összesen 20 tejfoga van (más néven ideiglenes fogak), amelyek 6-12 éves korukban kihullanak, és helyükre 32 felnőtt fog kerül. Ez általában két szakaszban történik: az első fázis körülbelül 6 és 8 év között, a második szakasz pedig körülbelül 10 és 12 éves kor között. A száj és/vagy a fogak károsodása problémákat okozhat az étkezésben, a beszédben, és hatással lehet az általános egészségi állapotra és közérzetre is. A fogakkal kapcsolatos problémákat fogászati problémáknak, míg a száj más részeivel, mint az ínnyel vagy a nyelvvel kapcsolatos problémákat szájproblémáknak nevezzük.

Élete során szinte mindenkinél előfordul egy vagy több fog- vagy szájprobléma. A gyakoriak közé tartozik a lyukas fog, az ínygyulladás, a szájszárazság, a megváltozott, vagy csökkent ízérzés, ill. a fogfájás/érzékeny fogak. Néha a fogak szokatlan módon fejlődnek. A fogászati és szájproblémák kockázatának csökkentése érdekében mindenkinek elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénie, a magas cukortartalmú ételek gyakori fogyasztásának mellőzése és a rendszeres fogászati szűrővizsgálat.

Nagyobb-e a fogászati és szájproblémák kockázata daganatos betegség kezelését követően?

Bárkinél, beleértve azokat is, akik soha nem részesültek daganat ellenes kezelésben, felléphetnek fogászati vagy szájproblémák. Vannak azonban olyan kezelések, amelyek növelhetik a fogászati és szájproblémák kockázatát az élet későbbi szakaszában. Az esetlegesen előforduló problémák a daganat ellenes kezelés típusától függenek.

A következő kezelések növelhetik a fogászati és/vagy szájproblémák kockázatát:

  • az állkapocs, a száj és/vagy a nyálmirigyek sugárkezelése nyomán kialakulhat szájszárazság, lyukas fog, ínygyulladás és a fogak meglazulása vagy korai elvesztése, az ízérzés elvesztése, állkapocs merevsége (szájnyitás nehézsége) és az állkapocs vagy a fogak fejlődésével kapcsolatos problémák,
  • a kemoterápia okozhat olyan problémákat, mint a szájszárazság, lyukas fog, fogíny gyulladás, valamint az állkapocs és a fogak fejlődésével kapcsolatos eltérések,
  • a donortól származó (allogén) őssejtekkel végzett őssejt-transzplantáció szintén okozhat fogászati és/vagy szájüregi problémákat, mivel ez nagy dózisú kemoterápiát, ill. általában sugárterápiát is magában foglal.

Az egészségügyi dokumentumokból megtudhatja, hogy részesült-e Ön vagy gyógykezelt gyermeke ezen kezelések valamelyikében. Ha nem ilyen terápia összefoglalóval, vagy bármilyen kérdése van, forduljon a kezelő központhoz. Ha fogászati, vagy szájüregi problémát tapasztal, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy azt a daganatellenes kezelés okozta. A fogászati és szájüregi problémáknak egyéb okai is lehetnek, például a rossz szájhigiénia.

Melyek a fogászati és szájüregi problémák gyanús jelei és tünetei?

Vannak olyan tünetek és gyanús jelek, amelyek jelezhetik, ha fogászati és/vagy szájproblémák alakultak ki. Ha jelenleg nem is tapasztalja ezeket, fontos, hogy tisztában legyen velük, arra az esetre, ha a jövőben kialakulnának:

  • a száj, az állkapocs, a nyak fájdalma vagy duzzanata,
  • az íny rendszeresen vérzése fogmosás, vagy fogselyem használat közben,
  • szájszárazság,
  • az ízérzés megváltozása (vagy elvesztése),
  • seb vagy fekély a szájban, amely hosszú ideig fennáll (>2 hétig), lassan gyógyul,
  • lyukas fog,
  • a tejfogak elvesztése 6 és 12 éves kor között,
  • torlódó, elszíneződött vagy deformálódott fogak.

Az enyhébb fogászati és szájproblémák általában átmenetiek és maguktól is elmúlnak. Ha azonban ezen tünetek vagy jelek bármelyikét tapasztalja, forduljon fogorvoshoz vagy utógondozási szakemberhez. A legtöbb fogászati és szájüregi probléma kezelhető, vagy megelőzhető a súlyosabbá válása.

Mi a teendő, ha fogászati és szájüregi problémáim vannak?

Fogászati és/vagy szájprobléma esetén fogorvosa azonnal kezelheti a problémát, vagy szakorvoshoz irányíthatja. Az Ön által tapasztalt tünetektől és/vagy gyanús jelektől függően a következő szakrendelésekre utalhatják be:

  • szájhigiénés rendelésre (fogápolásra szakosodott egészségügyi szakember),
  • fogszabályzásra (fogászati és állkapocs-rendellenességekre szakosodott fogorvos),
  • fogászati protetikára (a hiányzó vagy elvesztett fogak pótlásával a szájfunkció helyreállítására szakosodott fogorvos),
  • száj- és állcsont-sebészhez (a száj területére szakosodott sebészek),
  • dietetikushoz (étkezési szokásokkal és életmóddal kapcsolatos szakorvos)

A szakember további vizsgálatokat kezdeményezhet és megbeszéli Önnel a kezelési lehetőségeket.

Milyen egyéb lehetőségek vannak a megelőzésre?

A fogászati- és szájproblémák kockázatának csökkentése érdekében nagyon fontos az egészséges életmód; alapvető a megfelelő szájhigiéné, rendszeres fogmosás és fogászati szűrés. Hasznos lehet a barátokkal és a családdal való beszélgetés, a szaktanácsadás, a kapcsolatfelvétel támogató csoportokkal és betegszervezetekkel. Ez segíti a kockázatok megértését és kezelését.

Elengedhetetlen, hogy naponta minimum két alkalommal, legalább 2 percig megfelelő technikával mosson fogat fluoridot tartalmazó fogkrémmel. Naponta egyszer használjon fogköztisztító eszközöket, például fogselymet! Egyes esetekben, különösen a fejet és a nyakat érintő sugárkezelést követően, speciális megelőző intézkedésekre lehet szükség (például fluorban gazdag fogkrém használata). Javasoljuk, hogy legalább 6-12 havonta keresse fel fogorvosát, még akkor is, ha nem tapasztal fogászati vagy szájproblémát.

Fontos, hogy tisztában legyen a fogászati és szájüregi problémák kialakulásának kockázatával és ismerje a tüneteket, ill. gyanús jeleket. Ha további kérdése van, vagy a jelen ismertetőben található információ érinti Önt, forduljon fogorvosához, háziorvosához vagy utógondozási szakemberéhez!

Hol találok további információt?

A fogászati és szájüregi problémákról további információkat találhat az interneten. Fontos azonban tudni azt, hogy ezek az információk nem mindig pontosak és naprakészek. Néhány további forrás:

Fontos figyelmeztetés!

Ez a rövid összefoglaló a PanCareFollowUp „Fogászati és szájproblémák” című irányelvén [1] alapul, amely a különböző nemzeti irányelvek konszenzusára épül.

A PanCare Egyszerű (PLAIN) információs csoport arra törekszik, hogy pontos és teljes, a közzététel időpontjában naprakész információt nyújtson. Háziorvosánál, vagy utógondozási szakorvosánál érdeklődhet, hogy ez az összefoglaló a legfrissebb információkat tükrözi-e és hogy relevánsak-e az Ön számára.

Kérjük, ne hagyatkozzon kizárólag ezekre az információkra! A legjobb, ha megfelelő szakorvos tanácsát kéri, ha kérdése vannak egy adott egészségügyi állapottal, betegséggel, diagnózissal vagy gyanús jellel kapcsolatban.

A tájékoztató eredeti angol nyelvű változatát a PanCare szervezet készítette. A magyar nyelvű fordítást és adaptációt az MGYGYT késői utánkövetési munkacsoportja végezte és teszi elérhetővé. A PanCare nem vállal felelősséget az összefoglaló lefordított változatáért. Az összefoglaló magyar változata készült a Magyar Gyermekonkológusok és Gyermekhematológusok Társasága Késői utógondozás munkacsoportja és az Érintettek Egyesület együttműködésével.

A fenti információk pontosságára, megbízhatóságára, teljességére, relevanciájára vagy időszerűségére vonatkozóan nem vállalunk semmilyen felelősséget.

[1] van Kalsbeek, R. et al. (2021) European PANCAREFOLLOWUP recommendations for surveillance of late effects of childhood, adolescent, and Young Adult Cancer, European journal of cancer. Available at: https://www.ejcancer.com/article/S0959-8049(21)00368-3/fulltext